Förändringar i Radiohjälpens styrelse

Publicerad 2020-10-19
Fem porträttbilder och texten Tack.
Bo Forsberg, Pia Kalischer, Lise Lidbäck, Thomas Nilsson, Jan Petersson

Radiohjälpen tackar styrelsemedlemmar som lämnar sina uppdrag, och hälsar nya styrelsemedlemmar välkomna.

I samband med Radiohjälpens styrelsemöte den 28 september avtackades flera personer som nu lämnar styrelsen. Thomas Nilsson (SVT) Bo Forsberg (biståndsexpert) och Jan Petersson (Sveriges Radio). Jan har också varit vice ordförande i styrelsen. Även Lise Lidbäck (expert för nationell verksamhet) och Pia Kalischer (Sveriges Radio) har tidigare under året lämnat styrelsen. Varmt tack till er alla för era insatser och för ert mångåriga engagemang att förvalta och utveckla Radiohjälpens arbete.

Samtidigt hälsar vi flera nya styrelseledamöter hjärtligt välkomna! Janet Vähämäki (biståndsexpert) sitter i personlig kapacitet liksom alla ledamöter som inte är från public service-bolagen. Janet, som är är enhetschef på SEI, Stockholm Environment Institute, och forskare på SCORE, Stockholms centrum för forskning om offentlig sektor, har tillträtt och redan börjat arbetet i styrelsen.

Julia Blomberg från Sveriges Radio har arbetat som huvudprojektledare för Musikhjälpen de senaste tre åren och jobbar nu bland annat med varumärkesstärkande föreläsningar. Även Julia har tillträtt och börjat arbetet.

Karin Tideström, projektledare i SVT:s programledning och Gabriel Byström, chef för Sveriges Radios vd-enhet, tillträder i Radiohjälpens styrelse i samband med nästa styrelsemöte i november.

Mer information om Radiohjälpen styrelse finns här.

Publicerad 2020-10-19
Uppdaterad 2020-10-19

Aktuellt

Musikhjälpen 2025 till Karlstad

Musikhjälpen 2025 till Karlstad

Nu är det klart att Musikhjälpen kommer att sändas från Karlstad i år. Den 1-7 december står...

Musikhjälpen
published-icon
2025-08-25
Folkets födelsedagshyllning samlade in 1,7 miljoner kronor

Folkets födelsedagshyllning samlade in 1,7 miljoner kronor

Under Victoriakonserten inkom drygt 1,7 miljoner kronor till Kronprinsessan Victorias fond. Fonden...

Kronprinsessan Victorias fond
published-icon
2025-07-14
Kronprinsessan på projektbesök

Kronprinsessan på projektbesök

När kronprinsessan Victoria besöker parahandbollslaget hos Örebro Handboll får hon en egen tröja,...

Kronprinsessan Victorias fond
published-icon
2025-06-30
Läs fler nyheter