Årsberättelse 2025

Årsberättelse 2025

Bilder med bubblor och diagram 1
Bilder med bubblor och diagram 3
Bilder med fotocred 1
logo-världensbarn

Världens Barn - gör barndomar möjliga

Tack vare den rullstol som Jasmin, sju år, har fått kan hon vara med i skolan och delta i aktiviteter. Jasmin är del av ett projekt som fått stöd genom Världens Barn-kampanjens projekt i Sydsudan.

Under året samlades 68 miljoner kronor in för Världens Barn. Från Världens Barn-kampanjen beviljades projektmedel till 17 projekt som genomförs av 15 organisationer i 17 länder världen över. Radiohjälpens kampanj Världens Barn utförs tillsammans med utvalda partnerorganisationer och public service

Bilder med fotocred 2
Musikhjälpen logo 2025

Musikhjälpen - alla barn har rätt att gå i skolan

Vid årets slut hade 75,5 miljoner kronor samlats in till Musikhjälpen för att stärka barns skolgång på temat ”Alla barn har rätt att gå i skolan”.

I dag lever över 234 miljoner barn och unga i krisdrabbade länder med begränsad eller ingen tillgång till utbildning. En tredjedel av alla barn och unga i krisområden går inte i skolan alls. Krig, klimatkatastrofer, fattigdom och flykt trasar sönder barndomen. Utan skolgång ser framtiden mörk ut. Utbildning är en väg ut ur både fattigdom och utsatthet. I kriser ger skolan ofta barn trygghet och skydd. Den erbjuder också livsviktig kunskap om hälsa, hygien och rättigheter. Trots detta får utbildning ofta stå tillbaka i humanitära kriser.

Bilder med fotocred 3
NY Radiohjälpen Logga rosa

Katastrofstöd lindrar nöd och räddar liv

Under året har Radiohjälpen beviljat stöd till akuta insatser i Gaza, Libanon och Syrien genom en särskild akutinsamling. Projektet i Gaza har bland annat fokuserat på att vaccinera barn mot mässling och andra smittsamma sjukdomar samt behandla akut undernäring. Genom projektet har människor och barn även fått hjälp med rent vatten och skolgång. Exempelvis har mer än 44 000 barn i Gaza fått möjlighet att gå i skolan i tillfälliga lärcenter och få psykosocialt stöd. 12 000 barn har behandlats för undernäring. Rent vatten har levererats till över 1,5 miljoner människor. Radiohjälpens stöd har i Gaza skett via organisationen UNICEF Sverige. På bilden fraktar en pojke en vattendunk på en rullstol i Gaza.

Bilder med bubblor och diagram 2
Bilder med fotocred 4
Logo KPV fond

Kronprinsessan Victorias fond för barn och unga med funktionsnedsättning i Sverige

Unga med intellektuell funktionsnedsättning är välkomna att spela handboll, stående eller gående, hos föreningen Örebro SK Handboll Herr. Under året filmades verksamheten i samband med Kronprinsessan Victorias besök där hon deltog både i uppvärmning och match.

Insamlingen från Kronprinsessan Victorias fond stödjer parahandbollslaget under två år. Syftet är att deltagarna skall få en bättre hälsa, uppleva rörelseglädje och social gemenskap. I samband med träningen diskuteras vikten av att både äta rätt och träna för att få en god hälsa. Stödet möjliggör fler ledare till verksamheten.

Bilder med fotocred 5
NY Radiohjälpen Logga rosa

Radiohjälpen gör skillnad i Sverige för vuxna med funktionsnedsättning

Funkisfestivalen är som en melodifestival för personer över 15 år där artisterna sjunger sin låt på scenen. Låten som framförs kan vara egenskriven eller en cover, det vill säga en tolkning av en redan existerande låt. Några artister spelar också ett instrument förutom att de sjunger. Under finalen finns en orkester och körsång för att backa upp artisten. Föreningen Funkisglädje som arrangerar festivalen berättar att den är populär hos målgruppen och att alla kan delta med rätt stöd och hjälp. Då alla inte har möjlighet att besöka evenemangen strömmas även en sändning online av tävlingen.

Radiohjälpen bidrar till de medhjälpare som behövs för att alla ska kunna delta samt till kostnader för lokalhyra. Totalt beviljades 1,8 miljoner kr för projekt i Sverige från Radiohjälpsfonden. I Sverige beviljas medel till verksamhet för vuxna personer med funktionsnedsättning, kronisk sjukdom och psykisk ohälsa.

Bilder med fotocred 6
Idrott Blue cmyk

Idrott är mer än bara idrott

"Jag kommer hit för att ha roligt och träna och sånt"

Genom lek och rörelse uppmuntras inflytande och delaktighet i det idrottsprojekt som stöds av Radiohjälpen via Rädda Barnen Sverige. Lekar och rörelse i naturen och kunskaper om skogen och allemansrätten liksom matlagning utomhus står på schemat. Hög personaltäthet och lokala ledare skapar trygghet för barnen. Få barn har tidigare varit med i en förening eller deltagit i organiserad fritidsaktivitet. Många barn lever i socioekonomisk utsatthet varför kostnadsfria aktiviteter blir extra viktiga. Verksamheten förutses hållas även för barn på Migrationsverkets asylboende.

Agenda 2030 - så bidrar Radiohjälpen till FN:s globala hållbarhetsmål

Genom Agenda 2030 har världen enats för att skapa rättvisa, fred och en hållbar utveckling för alla människor i världen. För de flesta människor runt om i världen har pandemin fått betydande konsekvenser och påverkat samhällsutvecklingen.

Håll muspekaren över de olika ikonerna för att se vilka olika globala mål som Radiohjälpens internationella beviljade projekt inom insamlingarna Världens Barn och Musikhjälpen bidragit till under året. Ett projekt kan arbeta med flera olika mål samtidigt.

I Radiohjälpens internationella arbete har 25 projekt bidragit till utveckling inom hållbarhetsmål nummer tre - god hälsa och välbefinnande. 12 projekt har bidragit till mål fyra, god utbildning och 13 projekt till hållbarhetsmål fem och tio, som syftar tilljämställdhet och minskad ojämlikhet.

Hållbarhetsmålen är relevanta även för den nationella verksamheten. 35 projekt bidrar till flera mål, särskilt nummer tre god hälsa och välbefinnande, tio minskad ojämlikhet, elva hållbara städer och samhällen och 16 fredliga och inkluderande samhällen. Personer med funktionsnedsättning möter alltjämt många hinder i sin vardag inom hälsa, utbildning, arbete, transporter och byggd miljö. Därför är det viktigt att ingen lämnas utanför när samhället ställer om på ett hållbart sätt.

Mål 1: Ingen fattigdom
Mål 1: Ingen fattigdom
  • Världens Barn: fyra projekt
  • Musikhjälpen: ett projekt
Mål 2: Ingen hunger
Mål 2: Ingen hunger
  • Världens Barn: tre projekt
  • Musikhjälpen: två projekt
Mål 3: God hälsa och välbefinnande
Mål 3: God hälsa och välbefinnande
  • Världens Barn: tolv projekt
  • Musikhjälpen: tretton projekt
Mål 4: God utbildning för alla
Mål 4: God utbildning för alla
  • Världens Barn: fyra projekt
  • Musikhjälpen: tre projekt
Mål 5: Jämställdhet
Mål 5: Jämställdhet
  • Världens Barn: fem projekt
  • Musikhjälpen: åtta projekt
Mål 6: Rent vatten och sanitet
Mål 6: Rent vatten och sanitet
  • Världens Barn: ett projekt
  • Musikhjälpen: ett projekt
Mål 7: Hållbar energi för alla
Mål 7: Hållbar energi för alla
  • Världens Barn: noll projekt
  • Musikhjälpen: noll projekt
Mål 8: Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Mål 8: Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
  • Världens Barn: noll projekt
  • Musikhjälpen: noll projekt
Mål 9: Hållbar industri, innovationer och infrastruktur
Mål 9: Hållbar industri, innovationer och infrastruktur
  • Världens Barn: noll projekt
  • Musikhjälpen: noll projekt
Mål 10: Minskad ojämlikhet
Mål 10: Minskad ojämlikhet
  • Världens Barn: åtta projekt
  • Musikhjälpen: fem projekt
Mål 11: Hållbara städer och samhällen
Mål 11: Hållbara städer och samhällen
  • Världens Barn: två projekt
  • Musikhjälpen: ett projekt
Mål 12: Hållbar konsumtion och produktion
Mål 12: Hållbar konsumtion och produktion
  • Världens Barn: noll projekt
  • Musikhjälpen: noll projekt
Mål 13: Bekämpa klimatförändringarna
Mål 13: Bekämpa klimatförändringarna
  • Världens Barn: fyra projekt
  • Musikhjälpen: noll projekt
Mål 14: Hav och marina resurser
Mål 14: Hav och marina resurser
  • Världens Barn: noll projekt
  • Musikhjälpen: noll projekt
Mål 15: Ekosystem och biologisk mångfald
Mål 15: Ekosystem och biologisk mångfald
  • Världens Barn: noll projekt
  • Musikhjälpen: noll projekt
Mål 16: Fredliga och inkluderande samhällen
Mål 16: Fredliga och inkluderande samhällen
  • Världens Barn: sju projekt
  • Musikhjälpen: tre projekt
Mål 17: Genomförande och globalt partnerskap
Mål 17: Genomförande och globalt partnerskap
  • Världens Barn: noll projekt
  • Musikhjälpen: noll projekt
Globala målen för hållbar utveckling
Globala målen för hållbar utveckling

    Ibland kan projekt behöva planeras om

    Även om vi på Radiohjälpen tillsammans med våra samarbetsorganisationer och föreningar gör ett grundligt arbete för att försäkra oss om att projekt och aktiviteter ska bli av som planerat, blir det inte alltid som det var tänkt.

    Här kan du läsa om några exempel när det inte riktigt blev som planerat.